Srst zvířat a zdraví

Posted by

Veterinární lékaře navštěvuje stále více pacientů, kteří mají problémy se svou srstí. Problémy mohou souviset s parazity, klíšťaty nebo blechami. Příčinou mohou být i poruchy hormonální, alergické nebo nakažení bakteriemi. Zodpovědný a pozorný majitel zvířátka si dobře všímá, v jakém stavu má jeho zvířátko kůži a srst. Pokud je něco v nepořádku, včas rozhodne o návštěvě veterináře. Takové problémy je nutné řešit ihned nejen pro zdraví a komfort svého zvířátka, ale i kvůli ostatním členům rodiny. Některé kožní choroby jsou přenosné i na člověka.zdravá srst
Jak pečovat o srst mazlíčků
–  kočky, které nechodí ven, mohou chytit také parazita. Ve starších bytech můžeme najít ve spárách parket bleší larvy, často se parazit přinese na zvenku na podrážce. Zvíře pak trpí úporným svěděním kůže, které vede k lízání a škrábání pokožky. Důsledek je pak nejen problém zvířátka, ale kůže je poškozená strupy a boláky až do krve. To je pak vstup pro infekci. Takový stav se musí urgentně řešit, protože jinak se u zvířete může rozvinout celkové poškození organismu až otrava kůže.
– dlouhosrsté psy a kočky je vhodné denně pročesávat, aby se srst zbavila parazitů, provzdušnila se a nevznikly slepené chuchvalce. Tyto pak dělají živnou půdu pro takové parazity, jako jsou např. blechy, roztoči a jiní, kteří si tam rádi udělají bydlení.
– zvířátko koupejte dle druhu plemene. Některá plemena jsou vhodná ke koupání a mají vodu rádi, jiná zas dokážou čistotu srsti udržet sami. Velmi záleží také na prostředí, ve kterém zvíře existuje. Jinak často koupeme pasteveckého psa, žijícího mezi dobytkem a stále venku, jinak často pak bytovou kočku, která se povaluje pouze v peřinách a ven nechodí.koťata
– nezapomeňte nakoupit obojky proti parazitům a postřikové prostředky, které zčásti uchrání zvíře od napadení klíšťaty, blechami a jinými obtěžujícími parazity, které si zvířecí srst vyhledávají.
– ke kvalitě kožíšku a zdraví kůže přispívá i správná životospráva zvířete, která musí být celistvá a plnohodnotná. Je dobré se poradit u odborníků. Ti erudovaně poradí, jak zvíře správně živit. Nedostatečná výživa se může právě odrazit v kvalitě srsti a zdraví kůže zvířátka.
Kvalitní péče o zvířecí srst se nám mnohonásobně vrátí ve spokojenosti našeho mazlíčka.