Co byste měli vědět o přerušovaném půstu


Přerušované hladovění se těší velké oblibě u spousty lidí. Přitom se jedná o metodu, která je známá již po staletí. Narozdíl od většiny diet či nejrůznějších stravovacích režimů, není tento způsob stravování nikterak složitý. Spočívá jednoduše v tom, že váš den je rozdělen na takzvané “jídelní okno” a následně čas kdy “hladovíte”.

V současné době máme k dispozici nejrůznější schémata, dle kterých můžete přerušovaný půst dodržovat. Mezi nejpopulárnější se řadí metoda 16:8, kdy v rozmezí 8 hodin můžete jíst a poté následujících 16 hodin držíte půst. Pro ženy se však doporučuje spíše metoda 14:10, neboť příliš dlouhá doba bez potravy může nepříznivě ovlivnit činnost ženských hormonů a tím narušit ženskou hormonální rovnováhu. Jako ve všech případech i zde platí, že každý jsme originál a bude tedy na vás, abyste vyzkoušeli jaké časové rozmezí nejvíce vyhovuje vašim individuálním potřebám.

Zhubnu díky této metodě?

Mnoho lidí tento způsob stravování využívá velmi úspěšně k redukci hmotnosti. Jestliže totiž výrazně omezíte čas, kdy smíte konzumovat potravu, pak je velmi pravděpodobné, že toho během dne sníte méně a tím se přirozeně dostanete do kalorického deficitu.

steak na talíři

Je však jedno, co budete konzumovat? Nikoli! Spoustu lidí má tuto mylnou představu, která je však naprosto lichá. Pokud bude vaše strava založená primárně na jednoduchých a rafinovaných cukrech, budete se potýkat s velkým pocitem hladu a nejrůznějšími chutěmi. Dodržet půst během doby “hladovění” pro vás tedy bude značně obtížné.

zdravá snídaně

Pro přerušované hladovění, ale rovněž obecně, se doporučuje strava založena spíše na bílkovinách a tucích. Kombinace těchto dvou základních makroživin výrazně zvyšuje pocit zasycení po jídle. Vhodná je například také bílkovinová dieta v kombinaci se zdravými tuky, jež se nacházejí například v nejrůznějších oříšcích či rybách. Jestliže budete konzumovat primárně potraviny bohaté na bílkoviny a zdravé tuky, nebudete se během dne potýkat s obrovským hladem a dodržet přerušovaný půst pro vás bude mnohem snazší.