S plastovou paletou je život snazší


Když se poprvé ve světě objevil Bakelit, šlo o úžasný vynález, který se posléze začal objevovat snad ve všech domácnostech. Šlo ovšem o svérázný termostabilní plast, jehož estetická hodnota byla spíše někde blízko bodu mrazu, ale přesto si lidé nechali namontovat dveře a okna s bakelitovým kováním. Vývoj plastických hmot se však nezastavil a brzy spatřily světlo světa polystyren, polyetylen, polypropylen a další materiály a lidé si začali zvykat na to, že jsou tu s námi nové technologie a nové výrobky.

dřevěné palety

Plastické hmoty se dlouhá léta vyráběly pro běžné užití převážně v interiérech a zvykli jsme si na ně v podobě zboží spotřebního charakteru s omezenou pevností, a tak jestliže vám někdo začne vykládat, že se z plastu zhotovují i přepravní palety, možná se mu vysmějete. Palety ze dřeva přece unesou skoro dvě tuny nákladu, jak jim chcete konkurovat s plastickou hmotou? A to je právě moment, kdy na scénu nastupuje tvrzený polymer.

palety ze dřeva

Je tomu skutečně tak, palety z plastu existují a nejen, že unesou dvě tuny nákladu, jako t dřevěné, poradí si s více než dvojnásobkem této hmotnosti. Udává se, že nosnost plastových palet je až pět tun. Dokážete si představit naložit na paletu takový náklad?

Obrovská nosnost však není jedinou předností této technologie, palety mají mnohem delší životnost a jen tak je nepoškodíte, zatímco dřevo rychle stárne a rozpadá se. Působí na něj povětrnostní vlivy, zejména vyšší vlhkost, déšť, sníh, námraza, prach, a to vše vytváří silně erozivní prostředí. Udržet dřevěnou paletu pohromadě několik let je téměř nemožné, a proto se také po krátké době vyřazují a mění za nové. Toto ale zbytečně zvyšuje náklady na logistiku a vyžaduje i zajištění jejich ekologické likvidace. Na plastové palety prodej tyto erozivní vlivy působí minimálně a navíc se lépe udržují v čistotě.