Dům na klíč nebo stavět svépomocí?

Způsobů, jak si postavit vlastní dům je celá řada. Nicméně jsou tu dvě nejznámější a nejčastěji volené varianty jsou postavení si domu svépomocí a postavení si domu díky specializované firmě na klíč. Pokud tedy máte v nejbližší době v plánu stavět, určitě byst měli znát základní výhody a nevýhody obou těchto postupů. Pokud je tedy neznáte, pokračujte ve čtení. Rádi vám shrneme všechny plusové a minusové body.

dům u lesa

První variantou jsou domy na klíč vysočina. Nechat si postavit dům na klíč je podstatně pohodlnější a rychlejší varianta. Nemáte se stavbou vůbec žádné starosti. Nemusíte shánět jednotlivé firmy a živnostníky. Také se nemusíte starat o plynulou návaznost prací. Jistotu také máte v naprosté většině případů i v termínu postavení stavy. Vašim jediným úkolem tak bude sbalit si všechny věci, nestěhovat se a zabydlet se. Prostě vše bude připravené a dokonalé. Budete mít jistotu, že nebudete bydlet na staveništi a že vše bude výborně fungovat – přesně tak jak jste si vysnili. Nicméně ani v tomto případě za vás firma nevyřídí stavební povolení ani obcházení úřadů. Nevýhodou je nicméně vyšší pořizovací cena. Jak už tomu bývá, všechno něco stojí a pokud se stavbou nechcete mít ani ty nejmenší starosti, holt si budete muset připlatit. Nicméně pro lidi z města, kteří nemají se stavbou žádné zkušenosti, se jedná v podstatě o jedinou variantu.

velký dům

Pokud se do stavby domů chystáte pustit svépomocí, pustili jste se na dlouhou trať. Jelikož si většinu věcí budete dělat sami, nebo díky svým vlastním kamarádům, stavba se vám pěkně protáhne. Prostě pokud se do této metody chcete pustit, musíte mít mnoho zkušeností se zednickými pracemi, instalatérskými pracemi nebo elektrikářskými pracemi. Nicméně nespornou výhodou je podstatně nižší stavební cena. Ovšem budete mít mnohonásobně větší starosti.