Odběr materiálu protahováním

Vhodný způsob výroby

Strojní výroba rozhodně nekončí frézováním, soustružením a vrtáním, protože je spousta dalších možností. Není se čemu divit, protože mnohdy je výhodnější použít jinou metodu. Když máme třeba skříň převodovky, tak se většinou skládá ze dvou částí, které mají docela složité tvary.

frézování kovu

Takové frézování by bylo hodně složité a byla z něj spousta odpadu. Proto se využívá odlitků. Zde však musíme počítat s výrobou tvorby, takže kromě navržení podle daného zatížení musíme hledět na cenu, protože účelem firmy je na svých produktech vydělávat, jinak by na tom finančně moc dobře nebyla. Obecně strojírenství se posouvá opravdu hodně kupředu, což si můžeme ukázat na CNC strojích. Někdo jej naprogramujeme, vyzkoušení, jak program funguje a potom ve výrobě může jet jeden kus za druhým. Produktivita je následně opravdu slušná, takže časem se nám investované peníze vrátí, proto jsou tyto stroje tak rozšířené.

Protahování

Tato metoda není rozhodně nijak neznamená, protože se využívá při výrobě řady prvků. Velkou výhodou je, že můžou můžou mít všemožné tvary. Takovou klasikou je drážka v náboji pro pero, protože u ní je potřeba určitá tolerance. Máme tu nástroj s odstupňovanými břity, který je tažený dost velkou silou materiálem, kdy docílíme jeho ubírání ve formě třísky. Protahovací trn je z odolného materiálu, takže s ním můžeme vykonat spoustu cyklů výroby a stále bude přesný.

detail soustruhu

Z tohoto důvodu je pro mnoho firem protahování výhodné, protože taková drážka pro pero se požívá stále. Je to účinné řešení, jak spojit náboj s hřídelí přes pero za dosažení dobrých hodnot přenesu maximálního kroutícího momentu. Nástroje mají přesně spočítané břity, kdy nám jeden za druhým hezky odebírají materiál a my tak za krátkou dobu odebereme slušné množství materiálu. Samozřejmě i tyto nástroje jsou normovány.