Pichlavý pomocník z přírody


Kotvičník zemní se do lidského povědomí dostal jako čistě přírodní produkt pro růst svalové hmoty, především používaný u sportovců. Tato nenápadná poléhavá rostlinka se žlutými kvítky toho ovšem umí mnohem více a dnes už se dokonce cíleně pěstuje jako užitečná rostlina pro lidské zdraví.

Co obsahuje

Kotvičník je především zdrojem rostlinných fytosterolů. Nejvíce je jich v plodech a kořenech. Celá rostlina má vysoký obsah sapogeninů. Dále je v rostlině množství alkaloidů, flavonoidů a tříslovin. Kromě toho listy a nať slouží jako zdroj rostlinných bílkovin, tuků, sacharidů, vlákniny a minerálních látek. Je také zdrojem vitamínu C.

svalovec1

Stopy v historii

Znalost účinků rostliny už uměli ocenit ve starém Řecku, kdy přidávali prášek ze sušené a drcené rostliny do nápojů k povzbuzení sexuálního apetitu. V čínské medicíně je bylina hojně užívaná na léčbu jater a ledvin a v Japonsku se bere jako prostředek k posílení imunity.

Pomocník pro sportovce

Na našem trhu je kotvičník už několik let jako posilující prostředek. Za vším je jeho schopnost podpořit tvorbu testosteronu, což je mužský pohlavní hormon a lidově pojato, právě testosteron je to, co mužům navozuje harmonii a chuť na sex. Neméně populární je jeho schopnost podpořit růst svalů a svalové hmoty a podpora regenerace po sportovním čí jiném namáhavém výkonu.

svalovec

Uplatnění i u žen

U žen v menší míře kotvičník zvyšuje estrogen. Pomáhá zmírnit nepříjemné příznaky menopauzy, zlepšuje odbourávání tělesného tuku a zlepšuje plodnost.

Silná léčivka

Pravidelným používáním kotvičníku se docílí snížení krevního tlaku a hladiny cholesterolu. Rozšiřuje cévy a pomáhá optimalizovat krevní srážlivost. Díky močopudnosti pomáhá při zánětech močového měchýře, ledvin a rozpouští močové kamínky. Zlepšuje trávení a pročišťuje játra.

Jak jej užívat

Sušený kotvičník forte Energiezivota se běžně používá ve formě prášku, nebo praktických tobolek. Z prášku lze udělat odvar, nebo ho jen přimíchat do jiného nápoje.

Maca peruánská a kotvičník se velice doplňují a lze je užívat společně, čímž se ještě podpoří účinky obou rostlin.