Je dobré sladit sladidly typu xylitol?

Asi víme, že klasickému cukru mnoho dietních poradců přezdívá „bílý jed“. Tvrdí, že jeho konzumace není pro lidské tělo zrovna přínosná. Ať už je to pravda či nikoliv, dnes na trhu existuje spousta alternativních sladidel, od sirupů po prášky. Jedním z nich je i xylitol. O co se jedná?

Jde o chemicky zpracované sladidlo, které můžeme koupit v obchodě jako náhradu cukru. Je určeno pro ty, kteří klasický cukr konzumovat z nějakého důvodu nemohou. Je to jeden z typů umělých sladidel, a ač byl původně určen pouze například pro diabetiky, dnes je volně dostupný.

xylitol1

Proč se však prodává volně v obchodech, a nikoliv v lékárnách? Jednoduše proto, že je velmi žádané, a to nejen diabetiky. Kupují si jej i lidé, kteří nechtějí konzumovat klasický cukr, protože například chtějí zhubnout. Panuje zde totiž fáma, že neobsahuje tolik kalorií jako ten běžný.

xylitol2

To však není až tak pravda. Je sice fakt, že jich má o něco méně, avšak i tak jich obsahuje poměrně dost. Žádný větší efekt na snížení váhy tedy mít nebude. Avšak ani tento fakt nebrání lidem, aby jej zkoušeli k tomuto účelu kupovat.

Xylitol https://www.nakliceno.cz/xylitol/ však najdeme i v běžných výrobcích. Může jimi být například sladké pečivo, ale i další produkty. Tento fakt však musí být vždy uveden na obalu výrobku. To je důležité, neboť nejenže někteří lidé mohou být na tento typ sladidla alergičtí, ale zároveň není vhodné ani pro domácí mazlíčky. Psům i kočkám může způsobit dokonce až otravu.

Celkem by se tedy dalo říci, že je poměrně dobrý nápad hledat zdravější alternativu ke klasickému cukru. A stačí se podívat po obchodech, abychom viděli, že vybírat je skutečně z čeho. Proto přemýšlejme, hledejme a snažme se najít ten nejlepší kompromis mezi chutí a zdravím. Jen tak budeme spokojeni my i naše tělo. Protože je důležité, aby pokrm byl nejen zdravý, ale i aby chutnal. A to bez chutných surovin nelze.