Podlaha si zaslouží naši pozornost

Ten, kdo se rozhodl pro dřevěnou podlahu, tak nikdy nelitoval. Nejen, že vnese do interiéru jakési kouzlo, vůni a teplo přírodního materiálu, ale má i zdravotní dobré vlastnosti. Když se totiž po dřevěné podlaze chodí, tak nohy nebolí tolik jako, když stojíme na dlažbě nebo na tvrdé podlaze například z betonu. Dřevo je zkrátka příjemné na pohled, bydlení i chůzi. Jenomže stáří dřeva si vezme svoji daň a je třeba se postarat o obnovu materiálu, což zrovna u dřeva není žádný problém a dá se nejen dobře opravit, ale také oživit. Podlaha jako taková je velmi důležitou součástí každé místnosti a zrovna dřevo je tím nejoblíbenějším materiálem pro ni. Takové dřevěné palubky udávají celé místnosti potom jedinečný vzhled a krásu.

dřevěná podlaha ladí i k barevné zdi

Povrchová úprava a údržba podlahy

Přirozeně, že velmi vhodným nátěrem na dřevěnou podlahu se hodí olej, který dodá takovou určitou jiskru a dá struktuře dřeva jasně vyniknout. Navíc dnešní technologie nabízí spousty výrobků, které konec konců poskytnou dřevu i správnou impregnaci a zároveň nechají dřevo dýchat. Stejné je to i s produkty na běžné čištění podlahy, kdy regály drogerií nabízí neskutečně velké množství saponátů. Je dobré si ale pročíst nejprve doporučení, co je vhodné na náš typ podlahy, abychom si více neublížili a povrch nepoškodili. Naolejovaná prkna jsou a budou vždy citlivější, než samotný lak. Olejový nátěr vyžaduje další potřebu a to je nutnost častější obnovy nátěru, než je tomu u laku.
palubky se musí pořádně ošetřit

Lak nebo olej?

Lak ochrání dřevěný povrch lépe, než olej. Na druhou stranu ale použitím oleje vynikne podlaha více do přírodní přirozenosti. Dokonce se zvýrazní kresba a barva samotného dřeva. Je pravdou, že se nevyhneme častější údržbě a dokonce i lokální opravy budou mnohem snadnější, než u lakované podlahy. Podle odborníků by bylo dobré podlahu alespoň jednou za dva roky znovu olejem oživit. Jsou ovšem místa, která jsou jaksi více používána a poté stojí za úvahu podlaze věnovat pozornost každý rok. Také si můžeme vybrat oleje na podlahu v různých barevných odstínech, což je velmi zajímavé pro změnu podlahy, jen by to měl být olej stejného složení.