Módní obuv by měla být vyrobena v souladu se zdravotními aspekty

Srdce a nohy jsou nejvytíženější částí lidského těla

Každý z nás si velice dobře uvědomuje, že srdce pracuje 24 hodin každý den, a že bez jeho činnosti organismus okamžitě zkolabuje. V průběhu lidského života vykoná přibližně čtyři miliardy tepů a neodpočine si ani ve spánku. Druhou nejvíce vytíženou částí těla jsou nohy. Mají také nejvyšší obsah svaloviny a proudí do nich nejvíce krve. Chůze a běh je také nejpřirozenější lidský pohyb, který je potřebný pro správné fungování celého organismu – zejména imunitního a lymfatického systému.
horská bota

Většina z nás si ovšem tyto skutečnosti neuvědomuje nebo je přehlíží a spoléhá na to, že nás nohy bezpečně nesou, kam potřebujeme. Měli bychom jim však věnovat náležitou pozornost v podobě vhodné obuvi.
stání na kmeni

Nekupujte boty na burze a v tržnici

S otevřením hranic po sametové revoluci a s nástupem volného podnikání a obchodování se do tehdejšího Československa začala tlačit řada „podnikavců“, jejichž snahou bylo rychle zbohatnout bez ohledu na kvalitu nabízeného zboží. Projevilo se to velice markantně zejména v tržnicích s levným textilem a obuví. Druhou stranou mince je však zdravotní aspekt a ten se zobrazí zejména ve spojení s tím, co si obouváme na nohy, a v čem den co den musíme ušlapat stovky metrů až desítky kilometrů. Jestliže si totiž koupíte kalhoty se špatným střihem nebo tričko, co vám úplně nesedne, žádné závažné důsledky pro zdraví to nemá, ale totéž nelze říci o nevhodných botách.
noha na horách

Módní může znamenat zdraví prospěšný

Na trhu je dnes mnoho kvalitních obuvnických výrobků, které splňují požadavky na módní vzhled a zároveň sledují zdravotní aspekt. Na co si zejména dát pozor:

Anatomická stélka – chodidlo musí pevně dosedat na plochu, která kopíruje jeho přirozený tvar příčné a podélné klenby. Ploché stélky jsou typickým nešvarem dnešní doby, bohužel se vyskytují i u značkové obuvi a především u dámských balerínek a letních sandálů.

Kvalitní podrážka – musí na ni být spolehnutí i na vlhkém, mokrém, klouzavém a nestabilním terénu. Výše podpatku by neměla přesahovat u ženské obuvi 6 cm, boty na podpatku nejsou vůbec vhodné pro malé děti.

Prodyšný materiál – pokožka musí volně dýchat, dbejte na vhodný materiál usní, tento proces také usnadní i membrána, která propouští vodní páru, ale nepropustí vlhkost, např. Gore-Tex nebo Sympatex.