Chlornan sodný pro zajištění kvality vody v bazénu


Jestliže pravidelně dbáme na kvalitu vodní náplně v bazénu, není třeba ji vždy na podzim vypustit, vydrží v perfektním stavu i několik sezón. Zvláště u velkých objemů nádrží by bylo napouštění vody velmi neekonomické.

stříkanec

Bazén se zazimuje, není třeba vodu vypustit

Ještě před třiceti lety nebyl trh natolik zásoben desinfekčními prostředky bazénové chemie, které by udržely vodu v nádrži v potřebné kvalitě po dobu několika sezón. Po ukončení koupání – na podzim, se namísto zazimování veškerá vodní náplň vypustila a na jaře se opět bazén napouštěl, bylo to příliš nákladné, časově náročné a hlavně zbytečné.

Dnes je situace jiná, nesmíte však podcenit pravidelnou údržbu včetně zazimovacích procedur. Jednou z těch základních je odstranění nečistot usazených na dně a na stěnách, ty jsou přítomné vždy, i u sebevýkonnějšího filtračního zařízení a dokonalé desinfekce. Odstraníte je gelovým čisticím přípravkem speciálně určeným pro bazény, nikoli běžným saponátem. Budete k tomu potřebovat zároveň kartáč s teleskopickým nástavcem a bazénový vysavač. S vysavačem odejde většina kalů do kanalizačního systému, vysavače mají buď vlastní filtraci, nebo je připojíte k čerpadlu stávajícího filtračního zařízení.

textaruy

Nezapomínejte na kontrolu pH

Pro aplikaci bazénové chemie je nutné nejprve ověřit, zda je v optimálním rozmezí pH vody, tedy zda je spíše kyselá, nebo zásaditější. Musí odpovídat rozmezí od 6,8 do 7,2, některé zdroje uvádí rozsah větší, záleží také na desinfekci, kterou používáte. Příliš nízké pH (kyselé prostředí) značí spíše měkkou vodu, dochází snáze ke korozi kovů a plasty vlivem chemických prostředků blednou. Příliš zásadité médium naopak způsobuje nežádoucí zákaly a usazeniny, dochází k podráždění sliznic a očních spojivek.
K vyvažování pH se používají prostředky označené jako mínus nebo plus (snížení nebo zvýšení), případně stabilizátory pro snížení tvrdosti, které na sebe vážou rozpuštěné ionty vápníku a hořčíku.