Misky a sklenice na klíčení – ideální dárek milovníkům zdravé výživy

Posted by

Nechat vyklíčit malé rostlinky můžete mnoha způsoby, lidé praktikují skutečně leccos, od osvědčených keramických misek bez glazury až po plastové PET láhve, anebo tácek s buničinou. Můžete však využít i moderních technologií, které nám tuto činnost zpříjemní stylovými výrobky, speciálně tvarovanými a přizpůsobenými, a především ze zdravotně nezávadného materiálu.

slunečnice

V zásadě existují dvě možnosti moderních klíčících přípravků. Jsou to buď misky anebo speciální láhve s okapovou drážkou. Misky jsou vhodné spíše pro menší semínka, jako je slunečnice, řeřicha, rukola, bazalka, len, chia, hořčice apod. V láhvi lépe klíčí luštěniny a obiloviny.

Láhev na klíčení

Jak postupovat při tomto procesu s využitím křemičitého skla a akrylového plastu https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/? Do prázdné sklenice nasypete dvě polévkové lžíce semínek a naplníte ji do poloviny studenou nebo vlažnou vodou. Luštěniny a obiloviny nechte ve vodě máčet zhruba 12 hodin, menší semena můžete máčet jen 6 – 8 hod. V této době začíná aktivace semen a dochází k zázračnému probouzení životodárné energie.

Poté se voda ze sklenice vylije a následně se nádoba postaví dnem vzhůru. Uvnitř tedy zůstanou pouze vlhká semena a ta pouze za přítomnosti vlhkosti začnou klíčící proces. V průběhu dalších dnů, nejlépe ráno a večer, sklenici propláchneme vodou a opět postavíme dnem vzhůru, tím se zbavíme nežádoucích plísní a bakterií a klíčící proces pokračuje dál. Proplachovací vodu můžete směle využít k zalévání květin, není třeba se jí zbavovat.

řeřicha setá

Rostlinky vyklíčí zhruba za 3 – 5 dnů, záleží pochopitelně na druhu semen. A co všechno lze nechat vzejít? Kromě velkých fazolí, za syrova toxických, to může být celý zelený hrách, cizrna, hnědá (celá) čočka (nepůlená), fazolky mungo, pšenice špalda, ječmen, žito, oves, rýže, kukuřice. A dále lněné semínko, sezam, semena dýní, hořčice, řeřichy a některé další olejniny.