Misky a sklenice na klíčení – ideální dárek milovníkům zdravé výživy

Nechat vyklíčit malé rostlinky můžete mnoha způsoby, lidé praktikují skutečně leccos, od osvědčených keramických misek bez glazury až po plastové PET láhve, anebo tácek s buničinou. Můžete však využít i moderních technologií, které nám tuto činnost zpříjemní stylovými výrobky, speciálně tvarovanými a přizpůsobenými, a především ze zdravotně nezávadného materiálu.

slunečnice

V zásadě existují dvě možnosti moderních klíčících přípravků. Jsou to buď misky anebo speciální láhve s okapovou drážkou. Misky jsou vhodné spíše pro menší semínka, jako je slunečnice, řeřicha, rukola, bazalka, len, chia, hořčice apod. V láhvi lépe klíčí luštěniny a obiloviny.

Láhev na klíčení

Jak postupovat při tomto procesu s využitím křemičitého skla a akrylového plastu https://www.nakliceno.cz/misky-a-sklenice-na-kliceni/? Do prázdné sklenice nasypete dvě polévkové lžíce semínek a naplníte ji do poloviny studenou nebo vlažnou vodou. Luštěniny a obiloviny nechte ve vodě máčet zhruba 12 hodin, menší semena můžete máčet jen 6 – 8 hod. V této době začíná aktivace semen a dochází k zázračnému probouzení životodárné energie.

Poté se voda ze sklenice vylije a následně se nádoba postaví dnem vzhůru. Uvnitř tedy zůstanou pouze vlhká semena a ta pouze za přítomnosti vlhkosti začnou klíčící proces. V průběhu dalších dnů, nejlépe ráno a večer, sklenici propláchneme vodou a opět postavíme dnem vzhůru, tím se zbavíme nežádoucích plísní a bakterií a klíčící proces pokračuje dál. Proplachovací vodu můžete směle využít k zalévání květin, není třeba se jí zbavovat.

řeřicha setá

Rostlinky vyklíčí zhruba za 3 – 5 dnů, záleží pochopitelně na druhu semen. A co všechno lze nechat vzejít? Kromě velkých fazolí, za syrova toxických, to může být celý zelený hrách, cizrna, hnědá (celá) čočka (nepůlená), fazolky mungo, pšenice špalda, ječmen, žito, oves, rýže, kukuřice. A dále lněné semínko, sezam, semena dýní, hořčice, řeřichy a některé další olejniny.