Domácí saunu může mít už dnes každý

Sauna je svým způsobem starý vynález, její původ je nejasný, ale první zmínky o sauně se objevují v letech 965 a 965, kdy člen poselstva kalifa al- Hakama, popsal saunu Slovanů. Další její zmínky se objevují v 11. a 12. století. Slovo sauna je prvotní finské slovo a dříve toto slovo označovalo potní jámu v zemi. Dřívější sauny byly o mnoho lehčí než ty co známe dnes. Dřív to byla jáma vyhrabaná v zemi, do které se pak nosily rozžhavené kameny. Postupem času přicházela sauna do své původní podoby. Dříve v pravé finské sauně se topilo březovím dřívím a dnes se už spíše používají elektrická kamínka. V České republice se sauna objevila v roce 1923, kdy si jí postavil pan Vašut v Trojanovicích pod Radhoštem.
venkovní sauna
Střídání tepla a zimy
Funkce saunování je měnění stavů prohřátí a ochlazení na organismus člověka. V začátku saunování se nejdříve zahřeje pokožka a na to okrajová krev zahřeje vnitřní orgány. Tělo se začne před pocitem horka bránit a začne se potit. Kvůli tomu začnou z kůže odcházet nečistoty a normuje se krevní tlak, začnou se uvolňovat svaly a také například endorfiny nebo hormony štěstí. Člověk začne relaxovat a tělo i mozek se uklidní. Po sauně se dobře spí a člověk má menší pocity nervozity či neklidu. Když dojde k ochlazení těla, srovnají se tělesné teploty, okysličí se krev, povzbudí se funkce ledvin nebo se zklidní tep v těle.
vědro s vodou
Sauna doma
V dnešní době jsou už veřejně dostupné sauny, které se nacházejí v hotelových wellness či relaxačních centrech, ale i tak mnoho lidí touží mít domácí saunu. Super na tom je, že nabízí rychlou dostupnost, pohodlí, samostatnost nebo třebas volbu teploty vzduchu. Před samotným vybudováním sauny je dobré promyslet si pár zásadních věcí. První je vymyslet, kam vlastně saunu postavit, aby dodržovala jak technické, tak bezpečnostní požadavky. Sauna není jen prohřívací kabina, ale také ochlazovací zóna a odpočinkové místo. Proto musíme dbát při budování sauny na to, aby měla kolem sebe základní podmínky, jako jsou například blízkost vody, elektrická přípojka nebo vzduchotechnika. Sauny lze si pořídit od velikosti 1,2 x 1,2m.
Typy saun
Finská sauna – typická dřevěná místnost, ve které jsou umístěny kamna s lávovými kameny, které se polévají vodou. Vlhkost vzduchu v této sauně je nižší než u jiných druhů saun, teplota v sauně může dosáhnout až 120 stupňů. Suchá pára v sauně má dobrý vliv na tělo člověka. V této sauně se dají využít různé aromatické oleje nebo sušené bylinky.
Švédská sauna – nebo také suchá sauna. Vlhkost vzduchu je zde nízká a sauna se vytopí na větší teploty. Proto se tělo v této sauně moc nepotí a dýchání horkého suchého vzduchu v této sauně lidem nesvědčí.
Parní sauna – v této sauně je nižší teplota cca 50 stupňů a za to větší vlhkost vzduchu. Doma se spíše využívají parní boxy.
Infrasauna – je sauna, kde vzduch se ohřívá infrazářiči. Teplota v této sauně je kolem 60 stupňů. Často v místnostech se využívají infrakabinky.