Výběr grafického tabletu

Pokud jste nikdy o grafickém tabletu neslyšeli, bylo by dobré si nejdříve ujasnit o co jde. V podstatě jde o „náhražku klasické myši“. Skládá se ze stylusu (pera) a plochy, která zaznamenává pohyby. Práce s ním je potom daleko přesnější než s myší.
Grafické tablety bychom mohli rozdělit do tří kategorií: kreslící (jen kreslící plocha a stylus), s displejem a mobilní studia.
práce s tabletem
První možnost je vhodná pro ty, co teprve začínají s grafikou, nebo digitálním kreslením. Kreslící plocha zde jen představuje plochu monitoru. Tedy tahy nevidíte přímo na tabletu, ale na vašem displeji. Pokud se obáváte, že práce s ním může být nepohodlná, mohu vás ujistit, že si zvyknete opravdu rychle. Stylus totiž zaznamenává pohyby kousek nad podložkou, tím pohybujete kurzorem. Teprve až se dotknete plochy, tak zaznamená kliknutí. Jeho výhodou mohou být kompaktní rozměry a hlavně cena, která se pohybuje max do 10 000 Kč.
Pokud ale jste pokročilejší grafik, nebo vám nevadí investovat více můžete se zkusit porozhlédnout po nějakém s displejem. Jedná se vlastně o dotykový monitor, který reaguje na stylus. Práce s ním je potom už dost podobná papíru. Jeho hlavní výhodou je, že kreslíte přímo na obrazovce. Na druhou stranu to ale není nutnost a většina grafiků si vystačí s tabletem bez displeje. Jeho cena se většinou pohybuje nad 10 000 Kč, ale hodně záleží na výrobci.
grafický tablet
Pokud však chcete tvořit i na cestách a mít vše pohromadě můžete zvážit koupi mobilního studia. Dost se podobá předchozí kategorii. Rozdíl je však v tom, že mobilní studio má nainstalovaný systém (většinou Windows) a dostatečný výpočetní výkon pro všechny grafické programy. Jeho hlavní výhodou tedy je, že si ho můžete vzít kamkoli. Avšak jeho cena se pohybuje kolem několika desítek tisíc korun. Je tedy vhodnější pro zkušené grafiky, kteří už vědí, do čeho jdou.