Koupě vlastního pozemku nikdy nebyla na dosah

Přemýšlíte právě nyní o stavbě svého vlastního domu, který by byl přesně podle vašich představ? Nebo jste si snad najali dokonce i architekta, aby vám udělal menší plánek? Či máte již v představě místo, kde realizujete váš stavební záměr? Velkým „stop“ všem snům může být právě nedostatek financí ke koupi pozemku.

Dnes již víme, že koupě pozemku není žádný problém, převážně díky výhodným hypotékám na pozemek, díky kterým získáte tolik potřebnou finanční injekci ke koupi. Ovšem na co byste se měli dívat, ještě předtím, než nějaký pozemek koupíte?
koncept bankovní půjčky vyjádřený obrázkem

1) Lokalita
Ta je nesmírně důležitá při určování ceny pozemku. Ještě, než za něco vysolíte několik milionů, tak si dejte ten čas a zajeďte se na dané místo podívat. Podívejte se do katastru, promluvte si se sousedy (jsou-li nějací). Mnohdy vám totiž lidé a katastr sdělí více než jen nějaká letmá prohlídka místa. Řeknou vám, jestli není problém s vodou v létě nebo jestli je tam kanalizace. Je totiž naprostá zhýralost a hloupost kupovat si pozemek za pět milionů a po dostavení zjistit, že tam nemáte ani kapku ve studni.

2) Sousedé
Už jsme na ně narazili výše, takže se k nim ještě vrátíme. Představte si situaci, kdy koupíte pozemek za tři miliony. Vše je krásné, vše je fajn a pak na to narazíte. Sousedé jsou protivní, nepřátelští a ještě k tomu vám nadávají do náplavy – dobrý kup. Může to být ale také pravý opak a právě díky přátelským sousedům, kteří vás hned první den pozvali na skleničku či buchtu, si místo naprosto zamilujete.
bankovky složené přes sebe na stole
3) Alternativy
Vždycky hledejte ke všemu alternativy, nikdy nevíte, co se stane nebo co nakonec vyvstane na povrch. Nevsázejte vaše karty na jediného koně, když nemusíte. A kdo ví, třeba se vám bude jinde líbit ještě více. Všechno je to jenom o tom – přijet, vyzkoušet, poptat se, prozkoumat. A hlavně ten katastr, protože nebankovní společnost to za vás neudělá a ani prodejce vás tam nebude sám navádět.