Pro rok 2022 platí zvýšení paušální daně u OSVČ

Kolem daní se toho napovídá mnoho. Neustále se upravují nějaká pravidla a člověku z toho často jde až hlava kolem. Některé věci jsou ku prospěchu společnosti potažmo podnikatelů a firem, jiné nám naopak házejí tak trochu klacky pod nohy, to ať už si posoudí každý sám. Samozřejmě bereme v potaz, že vláda to s námi myslí dobře a všechny zákony se vytváří tak, aby byly rozhodně ku prospěchu. To samé platí i o paušální dani, kterou vláda schválila již pro loňský rok, a jednalo se o jakousi novinku. Ovšem ministryni financí nakonec poměrně zklamala mírnější účast než se očekávalo. K této dani se totiž přihlásilo zhruba kolem 58 tisíc lidí. Tolik bylo za leden roku 2021 provedeno registrací. Očekávalo se zřejmě vyšší číslo. Ovšem na druhou stranu, mnohým menším podnikatelům to jistě ušetří spoustu starostí.

účtenka, kalkulačka

Stejně tak jako se navyšuje od letošního roku minimální mzda, tak se navyšuje i zaručená a s tím souvisí i navyšování cen za daně na sociálním a zdravotním. To samé platí pro letošní rok i pro paušální daň pro OSVČ 2022 https://www.kalkulackacistemzdy.cz/pausalni-dan-pro-osvc-2022-chysta-se-dalsi-zvyseni.

Tento způsob myslí na menší podnikatele a živnostníky, kteří nemají vyšší výdělky než 1 milion korun a jsou tedy neplátci DPH. Právě odvody na sociální, zdravotní plus zahrnutá minimální částka sto korun na daň, byly zahrnuty v jedné splátce, která se posílá na jeden účet. Tím pádem podnikatelům a živnostníkům ubývá náročné administrativy a starostí. Pro rok 2021 částka paušální daně činila 5 469 korun měsíčně.

kalkulačka, peníze

Vzhledem k nárůstům průměrné mzdy se musí upravit i tato částka. Pro rok 2022 bude měsíční částka na paušální daň činit skoro šest tisíc korun, konkrétně tedy 5 994 korun. Tato částka opět zahrnuje minimální částku na zdravotní pojištění, daň sto korun a minimální sociální pojistné plus 15% navíc z této částky.